Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
ситна поправка
с (Отстрането уредувањето на Vase1531 (разговор), вратено на последната верзија на Инокентиј)
Ознака: Отповикување
с (ситна поправка)
Првите податоци за селото потекнуваат уште од турско време, кога првобитната местоположба на селото била на ридот кој се наоѓа на [[Беласица]], јужно од сегашната положба на селото. Сегашната местоположба е некогашен чифлик на турскиот [[бег]]. Се верува дека името на селото потекнува од бегот Мурат, кому и му припаѓал и чифликот.
 
Првиот познат населеник е така наречениот дедо Јове, кој се преселил од [[мариовско|мариовските села]] и дошол во Муртино, бидејќи убил тогаш некој познат турчин и за да не биде убиен се преселил со своето семејство. Тој имал неколку синови од кој најпознатиот се викал Атанас, тој бил кмет на селото и многу богат човек, го помагал [[Илинденско востание|Илинденското востание]] дури го криумчарел [[Гоце Делчев]], преку Беласица за да оди во [[Солун]]. Давал пари за да се купи оружје, муниција итн. СеуштеСѐ уште има остатоци од ова семејство на Дедо Јове, сега познати како Јовевци, сите живеат во маалото наречено ''Чифлик''.
 
Во селото била отворена една од првите [[Евангелско-методистичка црква (Струмица)|евангелско-методистички цркви]] во Македонија. Кон почетокот на XX век, според статистиката од Бранков, бројот на [[протестант]]ите во [[Струмичко]] изнесувал 624 лица, од кои 208 живееле во Муртино. Освен црква, во селото имало изградено и протестантско училиште. Нивниот број значително се намалил по крајот на [[Балкански војни|Балканските војни]].