Фриц Ланг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(Создадена нова статија за режисерот Фриц Ланг)
 
Нема опис на уредувањето
| death_place = [[Беверли Хилс]], [[Калифорнија]], САД
| citizenship = Австриско, германско, американско
| occupation = [[Режисер]], [[Филмски продуцент|продуцент]]
| years_active = 1919–60
| spouse = {{marriage|Лиза Розентал|1919|1921|end=до нејзината смрт во}}<br />{{marriage|[[Теа фон Харбоу]]|1922|1933|end=divorced}}<br />{{marriage|Лили Лате|1971|1976|end=до неговата смрт во}}
}}
 
'''Фридрих Кристијан Антон „Фриц“ Ланг''' (роден на 5 декември 1890 - починал на 2 август 1976) - австриски, германски и американски [[режисер]], [[сценарист]] и повремен [[филмски продуцент]] и [[глумец]].
 
Едни од неговите најпознати филмови се иновативниот и футуристички [[Метрополис (филм)|Метрополис]] (1927) и подеднакво влијателниот [[М (филм од 1931)|М]] (1931), предвесник на [[Филм ноар|филм ноарот]] кој го снимил пред да се пресели во САД.
52

уредувања