Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Додадени 335 бајти ,  пред 2 години
с (Отстрането уредувањето на Vase1531 (разговор), вратено на последната верзија на Инокентиј)
Ознака: Отповикување
}}
 
'''Дорломбос''' е село во [[Општина Струмица]], во околината на градот [[Струмица]]. Селото граничи со [[Куклиш]], [[Орманли]], [[Мемешли]], [[Прстен (село)|Прстен]], [[Булунтули]], [[Бајрамбос]],
[[Свидовица]]
== Географиja и местоположба ==
 
Дорломбос се наоѓа во југоисточниот дел на [[Република Македонија]]. Од најблискиот град [[Струмица]] е оддалечен 20 километри.
 
Селото граничи со [[Куклиш]], [[Орманли]], [[Мемешли]], [[Прстен (село)|Прстен]], [[Булунтули]], [[Бајрамбос]],
[[Свидовица]]
 
Надморската височина во селото е 600 метри а површината на селото изнесува 1156 ha.
 
== Историja ==
Според податоците на бугарските етнографи од 19 век, селото било чисто турско. Селото било дел од Дојранската каза на Отоманската империјаИмперија и според пребројувањето на машкото население во 1873 година, имало 120 домаќинства со 250 [[Турци]].<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.194-195.</ref> Според статистиката на [[Васил К'нчов]] од [[1900]] година селото имало 550 жители, сите Турци.<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_09.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.163.]</ref>
 
На 13 август 1951 година на планината Беласица, близу селото Дорломбос биле убиени петте струмички студенти: Ѓорѓи Јармов, Мирко Пецев, Борис Белев, Стево Топчев и Ѓорги Костуранов, од страна на [[УДБА]] поради прогресивните идеи за независна Македонија, а под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција.
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Дорломбос живееле 550 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_09.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.163.]</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 117 жители, сите [[Турци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
|-
|'''Население'''
|550<ref name=":0" />
|550
|472
|555