Разлика помеѓу преработките на „Палатица“

Додадени 987 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-{{грбови|Општина +{{општинскигрб|Општина))
| карта = Палатица во Општина Желино.svg
}}
'''Палатица''' е село во [[Општина Желино]], во околината на градот [[Тетово]]. Според пописот од 2002 година во селото имало 2.516 жители.
 
==Географија==
 
== Историja ==
Во XIX век селото е дел од Тетовската каза во [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]].
Според податоците на бугарскиот етнограф [[Васил К'нчов]], селото во 1900 година имало население од 16 христијани ([[Македонци]]).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.]</ref> Рускиот публицист [[Афанасиј Селишчев]] во 1929 година забележал дека селото било дел од [[Општина Шемшово]] и имало Македонци и Албанци.<ref>Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.</ref>
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Палатица живееле 16 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.]</ref>
 
Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година Палатица е село во Шемшовска општина во Долнополошкиот срез и имало [[Албанци]] и [[Македонци]].<ref>Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.</ref>
 
Според пописот од 2002 година селото има 2.516 жители.<ref>[http://212.110.72.46:8080/mlsg/ Министерство за Локална Самоуправа. База на општински урбанистички планови]</ref>
 
|-
 
|}
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|16<ref name=":0" />
|189
|274
|410
|750
|1.703
|1.926
|2.516
|}