Договор од Берлин (1878): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 79.125.204.78 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Berliner kongress.jpg|thumb|350px|[[Антон фон Вернер]]. ''Берлински конгрес''.|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Berliner_kongress.jpg]]
[[Податотека:Karti od Sanstefan i Berlinski kongres 1878.jpg|right|300px|thumb|Карти на Македонија од Санстефан и Берлин (1878)|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Karti_od_Sanstefan_i_Berlinski_kongres_1878.jpg]]
'''[[Берлински конгрес|Берлинскиот конгрес]]''' ([[13 јуни (настани)|13 јуни]] - [[13 јули (настани)|13 јули]], [[1878]]) е средба на државните претставници на тогашните европски големи сили и [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]] која се одржала во [[Берлин]] во [[1878]] година, после завршувањето на [[Руско-Турска војна|Руско-турската војна, 1877-1878]]. На конгресот се расправало за новонастанатите услови на [[Балкан|Балканот]]. Претседавач на конгресот бил [[Ото фон Бизмарк]]. Договор и од кој самиот, Зоран Тански се наежил.
 
== Цели на Конгресот ==
== Одлуки од Конгресот ==
На Конгресот се одлучило:
* на Отоманската империја да ѝ се вратат во владение териториите на [[Македонија]] и [[Одринска Тракија]] од [[Санстефанска Бугарија]] кои ѝ биле одземени со [[Санстефански Договор|Санстефанскиот договор]] во полза на Бугарија. Исто така, според претходно склучени во Руско-британски договор (од 30 мај 1878 година), територијата на Бугарија е околу три пати намалена од предвидената во Санстефанскиот договор (било решено Бугарија да се простира на територијата која се наоѓа само северно од [[Стара Планина]]).
* Од остатокот од територијата на [[Санстефанска Бугарија]], односно [[Источна Румелија]] потпаднала под турска власт и се здобила со статус на автономна област;
* [[Србија]], [[Црна Гора]] и [[Романија]] да добијат независност;<ref>Мира Радојевиќ, Љубодраг Димиќ, Србија у Великом рати 1914 -н1918, Слово љубве - Буквибукс, Скопје, 2018, стр. 11 - 15.</ref>
* Бугарија добила статус на вазално кнежевство во рамките на Отоманската Империја;
* [[Кипар]] ѝ бил доделен на [[Велика Британија]];
* [[Босна и Херцеговина]] ѝ била доделена на [[Австро-Унгарија]].
 
На овој начин моќта на Отоманската Империја во Европа и Азија била значително намалена. Влијанието на Руското царство на Балканот исто така се намалило за сметка на зголеменото влијание на Австро-Унгарија.
=== Делегати ===
Велика Британија
* [[Бенџамин Дизраели|Ерлот од Беконсфилд]]
* [[Роберт Сализбури|Маркизот од Сализбури]]
* [[Лорд]] Расел
 
Русија
* [[Александар Горчанков|Принцот Горчаков]]
* [[Петар Шувалов|Грофот Шувалов]]
* Баронот Убрил
 
Австро-Унгарија
* [[Ѓула Андраши|Грофот Андраши]]
* [[Count Alajos Károlyi|Грофот Кароли]]
* [[Heinrich Karl von Haymerle|Баронот Хајнрих Карл фон Хајмерл]]
 
 
Грција
* [[Теодорас Делијанис]]
 
Србија
 
=== Големобугарски аспирации ===
[[Податотека:Bulgaria-San_Stefano-Berlin_1878.jpg|thumb|right|300px|Границите на Бугарија пред и по Берлинскиот конгрес.|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Bulgaria-San_Stefano-Berlin_1878.jpg]]
 
Со Санстефанскиот договор, Бугарија добила огромни територии од Отоманската империја, вклучувајќи ја целата територија на географска Македонија, но и делови од денешна Србија ([[Пирот]], [[Врање]]) и Албанија ([[Корча]]). Со Берлинскиот конгрес, оваа ситуација е значајно изменета, при што [[Источна Румелија]] повторно станала oтоманска провинција, како и Македонија. Исто така, денешни делови од Србија и Романија биле доделени на тие земји.
Анонимен корисник