Разлика помеѓу преработките на „Функција (математика)“

Одбиени последните 12 промени во текстот и вратена преработката 3357188 на KasparBot
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 12 промени во текстот и вратена преработката 3357188 на KasparBot)
 
{{спојување|Функција}}
[[Податотека:Graph of example function-comma decimals.svg|мини|десно|250п|График на функцијата<br /> <math>\begin{align}&\scriptstyle \\ &\textstyle f(x) = \frac{(4x^3-6x^2+1)\sqrt{x+1}}{3-x}\end{align}</math><br /> И доменот, и интервалот на сликата го претставуваат множеството на реални броеви меѓу -1 и 1,5.|алт=Ѕидините на градот]]
'''Функција''' е [[Математика|математички]] поим кој ја одразува врската меѓу [[елемент (математика)|елементите]] од различни [[множество|множества]]. Поточно, тоа е „закон“ според кој секој елемент на едно множество (''[[домен]]'' на функцијата) може да се стави во соодветство со некој елемент од друго множество (''[[кодомен]]'' на функцијата).
 
Кон крајот на [[XIX век]], поимот за функција ги надминал рамките на бројните системи. Први од овој вид биле [[Вектор-функција|вектор-функциите]], а наскоро [[Готлоб Фреге]] ги вовел логичките функции ([[1879]]), а по појавата на [[Теорија на множества|теоријата на множествата]], [[Дедекинд]] ([[1887]]) и [[Пеано]] ([[1911]]) ја формулирале современата универзална дефиниција.
 
== Дефиниции ==
 
Постојат две дефиниции за функција: