Разлика помеѓу преработките на „Мојанци (Кочанско)“

Додадени 1.930 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Мојанци''' е село во [[Општина Кочани]], во околината на градот [[Кочани]].
 
== Географиja и местоположба ==
НаМојанци се наоѓа на десната страна од патот [[Штип]]-[[Кочани]], наоддалечено околу 3 километри пред [[Кочани]] се врти десно (има патоказ Мојанци) и на околу 2.9 километри се наоѓа Мојанци.
 
Селото се наоѓа на дното од [[Кочанска Котлина]] на надморска височина од 312 метри.
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Мојанци живееле 125 жители, од кои 75 [[Македонци]] и 50 [[Роми]].
Околу 150 куќи со 556 жители.
 
Над 85% [[Македонци]] со Христијанска православна вероисповест и околу 15% [[Роми]] со Христијанска православна вероисповест.
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Мојанци имало 96 [[Македонци]], егзархисти и 48 [[Роми]].<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp.122.</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 556 жители, од кои 554 [[Македонци]] и 2 останати.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|125<ref name=":03">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_32.htm К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 226]</ref>
|144<ref>D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.</ref>
|228
|369
|507
|574
|585
|606
|578
|556
|}
 
== Спорт ==