Граничево: Разлика помеѓу преработките

Додадени 90 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Greek Dimos
|name = ГрамичГраничево
|name_local = Κρυονέρι
|image_skyline =
| Егејска Македонија Лагадина
| ширина =
| опис = <center>Местоположба на ГрамичГраничево во [[Солун (округ)|Солунско]] и областа [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]</center>
| релјефна =
| натпис = ГрамичГраничево
| натпис_гол =
| положба =
}}
 
'''ГрамичГраничево''' или '''Гранич''' ({{lang-el|Κρυονέρι}}, ''Крионери '', до [[1927]] Γκερμίτς ''Гермиц'')<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/169389 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Κρυονέρι]</ref> — село во [[Лагадина (општина)|Општина Лагадина]] во [[Солун (округ)|Солунски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]].
 
== Географиja и местоположба ==
== Историја ==
 
Во 19XIX век ГрамичГраничево е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманската империја. Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) ''Грамничево'' во [[1900]] година селото имало 700 жители [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 170.]</ref>.
 
Во текот на [[Втората Балканска војна]], селото било окупирано од страна на грчките војски<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= II |глава= |страници=117}}</ref>. По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
[[Категорија:Населени места во Солун (округ)]]
{{Лагадина}}