Разлика помеѓу преработките на „Човекови права“

Одбиена последната промена (од 89.185.193.161) и ја поврати преработката 3792424 на Uvtarex
(нгнб ннх)
(Одбиена последната промена (од 89.185.193.161) и ја поврати преработката 3792424 на Uvtarex)
 
[[Податотека:United_States_Declaration_of_Independence.jpg|thumb|300 px|Американската декларација за човекови права по војната за независност на [[4 јули]] [[1776]]]]
'''Права и слободи на човекот и граѓанинот''' ---- основните критериуми што ја отсликуваат улогата на човекот и граѓанинот во едно општество. Истовремено тие се најасниот показател за карактерот на власта. Колку се понапредни тие, толку повеќе ја стеснуваат можноста на власта (властодршците) за злоупотреби и арбитрарност кон правата и слободите на човекот.
 
== Историја ==