Разлика помеѓу преработките на „Тасос“

Додадени 30 бајти ,  пред 1 година
[[Податотека:Thasos.jpg|мини|Стелитска снимка на Тасос од април 1993 г.]]
 
Највисоката точка на Тасос е Ипсарио, со 1.204 м. Главните земјоделски производи на островот се [[мед]] и [[маслиново масло]], како и [[вино]], а застапени се и одгледувањето на [[овца|овци]] и [[коза|кози]], како и рибарството. Во другите гранки спаѓаат дрвосечачката индустрија и туризмот. Рударската индустрија вклучува [[олово]], [[цинк]] и [[мермер]], особено во областа Панагија каде што една од планините близу [[Тракиско Море|Тракиското Море]] има голем каменолом. На југот на островот пак, постоел каменолом во античките времиња. Најважната гранка од сите, сепак, е [[туризам|туризмот]]. Тасос има неколку училишта, ликејлицеј, гиманизија, црква и плоштад.
 
== Општина Тасос ==