Разлика помеѓу преработките на „Костенарија“

Додадени 124 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Tana Kirovska Osnichani IMARO.JPG|мини|десно|Тана Василева Кировска, револуционерка за време на Илинденското востание од село [[Осничани (Костурско)|Осничани]]]]
'''Костенарија''' — историско-географска и етнографска област во [[Егејска Македонија]]. Костенарија е најјугозападниот крај на етничка Македонија. Во оваа област се наоѓаат селата [[Песјак (Костурско)|Песјак]], [[Семаси]], [[Шкрапари]], [[Госно]], [[Старичани]], [[Жужелци]], [[Осничани (Костурско)|Осничани]] и др. Со решение на околискиот комитет во Костенарија нема вооружени напади за време на [[Илинденско востание|Илинденското востание]], поради што областа е зачувана од зулуми. Подоцна, областа силно настрадала со појавата на [[грчка вооружена пропаганда во Македонија|грчката вооружена пропаганда во Македонија]].
 
== Поврзано ==
* [[Нестрамско-костенарски дијалект]]
 
[[Категорија:Егејска Македонија]]