Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Одземени 30 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| field = [[сликарство]]
| training =
| movement = [[Ранофламанскоранофламанско сликарство|Ранофламанскаранофламанска]] [[ренесанса]]
| works = „[[Градина на земнитеземските задоволстванаслади]]“ <br /> „[[Искушението на Св. Антониј]]“
| patrons =
| influenced by =
 
== Дела ==
[[Податотека:The Garden of Earthly Delights by Bosch High Resolution.jpg|мини|400п|десно|„[[Градина на земнитеземските задоволстванаслади]]“ - најпознатиот Босов триптих]]
[[Податотека:'s-Hertogenbosch Rijksmonument 522493 Jeroen Bosch op de Markt.JPG|мини|десно|Статуа на Бос во Хертогенбос]]
Бос насликал неколку [[триптих|триптиси]]. Меѓу најпознатите се вбројува делото „[[Градина на земнитеземските задоволстванаслади]]“. На оваа слика, чиј изворен наслов не е познат, се прикажани [[Адам и Ева]] и најразлични чудни животни (лево), земнитеземските задоволстванаслади на многуте голи тела и стравотното овошје со птици (средина), и [[пекол]]от во кој се спроведуваат фантастични казни за разновидните [[грев|грешници]] (десно). На надворешната страна на плочите (видлива кога триптихот е затворен) во [[гризај]] е претставен Господ како ја создава Земјата. Овие слики - особено пеколот — се насликани донекаде нафрлано, што во голема мера отстапува од традиционалниот [[Фламанско сликарство|фламански стил]], каде потезите се скривале со повеќе проѕирни премази. Бос намерно сакал да е видат потезите, и ова е уште поочигледно кај делата како „Искушението на Св. Антониј“ (Лисабон). Затоа не е чудо што Бос се смета за еден од најреволуционерните цртачи во историјата на уметноста, како првиот автор на самостојни цртежи во северна Европа.
 
Бос никогаш не ја запишувал годината на делата. Но, иако необично за тоа време, редовно се потпишувал. Постојат многу потпишани дела за кои некогаш се сметало дека се негови, но утврдено е дека денес постојат само 25 слики што со сигурност се негови. Во доцниот XVI век, шпанскиот крал [[Филип II (Шпанија)|Филип II]] набавил голем број негови дела, меѓу кои и оние порачани од Шпанци што живееле во Хертогенбос. Како резултат на ова, денес музејот [[Прадо]] во [[Мадрид]] е сопственик на делата „Градина на земнитеземските задоволства“наслади“, кружната таблена слика „[[Седумте смртни грева и Четирите последни нешта]]“, триптихот „[[Кола сено (Бос)|Кола сено]]“ и „[[Вадење на каменот на лудилото]]“.
 
== Белешки ==