Разлика помеѓу преработките на „Нур-Султан“

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
name
(Ново име на градот)
(name)
}}
 
'''АстанаНур-Султан''' ({{lang-kz|Астана}}) — главен град на [[Казахстан]], кој се наоѓа на реката [[Ишим (река)|Ишим]]. Градот бил основан во [[1824]] година под името Ал Мола, а од [[1830]] година Акмола. На 20 март 2019 година градот беше преименуван во '''НурсултанНур-Султан''', во чест на поранешниот претседател на Казахстан [[Нурсултан Назарбаев]].
 
== Сестрински градови ==
Анонимен корисник