Насредин-оџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 373 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Nasreddin (17th-century miniature).jpg|мини|десно|исправено|Минијатура на Насредин Оџа од 17-ти век]]
{{Преслушување
 
| filename = Skopska Crna Gora dialect speech - Brodec.ogg
'''Насредин Оџа''' ([[турски]]: ''Nasreddin Hoca'') — [[Селџучко Царство|селџушки]] [[Сатира|сатиречки]] [[Суфизам|суфија]] од с. Хорту, Сиврихисарски округ, [[Ескишехир (покраина)|Ексишехирска област]] (денешна [[Турција]]) роден во [[1208]] г. а починал во [[1284]] г. Се смета за [[Популизам|популистички]] [[Филозоф|филозоф]] и умен човек, запаметен по своите смешни приказни и [[Анегдота|анегдоти]]. За него се пишува во стотици приказни, во кои држи духовита или умна улога а понекогаш и како будалест човек. Една типична приказна за него се состои од суптилен хумор и [[наравоучение]]. Меѓународниот „Насредин Оџа Фест“ се одржува секоја година од 5 до 10 јули во неговото родно село.
| title = Насредин Оџа надитрен од деца за магарето
| description = Извадок од приказна раскажана од човек од с. [[Бродец (Скопско)|Бродец]], [[Скопска Црна Гора]].
}}
'''Насредин Оџа''' ([[турски]]: ''Nasreddin Hoca'') — [[Селџучко Царство|селџушки]] [[Сатира|сатиречки]] [[Суфизам|суфија]] од с. Хорту, Сиврихисарски округ, [[Ескишехир (покраина)|Ексишехирска област]] (денешна [[Турција]]) роден во [[1208]] г. а починал во [[1284]] г. Се смета за [[Популизам|популистички]] [[Филозоф|филозоф]] и умен човек, запаметен по своите смешни приказни и [[Анегдота|анегдоти]]. За него се пишува во стотици приказни, во кои држи духовита или умна улога а понекогаш и како будалест човек. Една типична приказна за него се состои од суптилен хумор и [[наравоучение]]. Меѓународниот „Насредин Оџа Фест“ се одржува секоја година од 5 до 10 јули во неговото родно село.
 
==Насредин Оџа како тема во книжевноста==
{{наводи}}
 
{{Турција-био-никулец}}
[[Категорија: Хумор]]
[[Категорија: Суфизам]]
[[Категорија: Турски писатели]]
[[Категорија: Селџуци]]
 
[[Категорија: СелџуциСатиричари]]
{{никулец}}
[[Категорија: ХуморСуфизам]]
[[Категорија: Турски писатели]]
[[Категорија: СуфизамСелџуци]]