Разлика помеѓу преработките на „Функција (математика)“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{спојување|Функција}}
[[Податотека:Graph of example function-comma decimals.svg|мини|десно|250п|График на функцијата<br /> <math>\begin{align}&\scriptstyle \\ &\textstyle f(x) = \frac{(4x^3-6x^2+1)\sqrt{x+1}}{3-x}\end{align}</math><br /> И доменот, и интервалот на сликата го претставуваат множеството на реални броеви меѓу -1 и 1,5.|алт=Ѕидините на градот]]
'''Функција''' е [[Математика|математички]] поим кој ја одразува врската меѓу [[елемент (математика)|елементите]] од различни [[множество|множества]]. Поточно, тоа е „закон“ според кој секој елемент на едно множество (''[[домен]]'' на функцијата) може да се стави во соодветство со некој елемент од друго множество (''[[кодомен]]'' на функцијата).
 
Анонимен корисник