Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Одземени 46 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
| наставка2 = <!-- ова е наставка само за полето „Починал“ -->
| познат = Уредникуредник на [[Викиликс]]
| занимање = Главенглавен уредник и основач на [[Викиликс]]
| сопружник =
| татко =
}}
 
'''Џулијан Пол Асанж''' ([[Англиски јазик{{lang-en|англ.]] ''Julian Paul Assange'')}}; ([[Таунсвил]], [[Австралија]], 3 јули 1971) — австралиски [[новинар]] и семрежен активист. Тој е најдобро познат по неговата работа на [[Мрежно место|мрежното место]] [[Викиликс]], чијкаде е портпарол и уредник e. Бил студент поСтудирал [[физика]] и [[математика]], а се занимавал и со [[програмирање]].<ref name="timesonline">{{cite news | title = Profile: Julian Assange, the man behind Wikileaks | url = http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/the_web/article7094231.ece | work = The Sunday Times|location=UK | date = 11 April 2010 | accessdate = 29 June 2010
}}</ref>
 
На 16 години започнал да се занимава со хакерство. Бил уапсен во [[1991]] година за неовластен упад во [[компјутер]]ски систем. На судењето се изјаснил за виновен по сите точки од обвинението. Поради доброто однесување бил осуден на парична казна од 2100 австралиски долари.
ЈулијанЏулијан Асанж во 2006 година го основал мрежното место [[Викиликс]] и го [[Вдомување|вдомувал]] на домашен [[Веб опслужувач|опслужувач]]. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во [[Ирак]] и во [[Авганистан]].
 
Јулијан Асанж во 2006 година го основал мрежното место [[Викиликс]] и го [[Вдомување|вдомувал]] на домашен [[Веб опслужувач|опслужувач]]. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во [[Ирак]] и во [[Авганистан]].
 
На [[30 ноември]] [[2010]] година бил ставен на црвениот список на [[Интерпол]] за лица<ref name="nyt">http://www.nytimes.com/2010/12/02/world/europe/02assange.html?_r=1</ref><ref name="interpol"/> по кои се трага на барањето на [[Шведска]], каде против него започнала, потоа била стопирана, а потоа уште еднаш била започната истрага за наводно силување извршена во текот на летото 2010. На [[7 декември]] Асанж ѝ се предал на [[Лондон|лондонската]] полиција, но бил пуштен на слобода со кауција по 10 дена.
 
==Работата на Викиликс==
 
Асанж го основал мрежното место Викиликс во [[2006]] година и е член на неговиот советодавен одбор. Во [[Викиликс]] тој е вклучен во публикувањето на документи за незаконски убиства во [[Кенија]], извештаи за исфрлање на токсичен отпад африканскиот брег, прирачници на црквата на Скиентологија, процедури кои се одвиваат во затворот на [[Гвантанамо]], вклучувајќи и материјални големи банки и др.<ref name="autogenerated1">{{cite web | url = http://www.smh.com.au/opinion/politics/leaks-pour-forth-from-the-wiki-well-of-information-20100408-ruxn.html | title = WikiLeak And Apache Attack In Iraq&nbsp;— Julian Assange | publisher = [[The Sydney Morning Herald]] | date = 2010-04-09 | accessdate = 3 December 2010}}</ref> Тој од почетокот на [[декември]] [[2010]] е во центарот на вниманието на светската јавноста поради објавувањето на тајни документи на Викиликс кои содржат детали за инволвираноста на [[САД]] во војните во Авганистан и Ирак. На [[28 ноември]] [[2010]] година, Викиликс и медиумите кои ја поддржуваат започна да публикуваат тајни дипломатски документи на САД. Според британскиот весник "Гардијан", ова го довело „''Асанж во центарот на интензини медиумски шпекулации и кампања на омраза против него во Америка''“.<ref name="guardian">{{cite web | url = http://www.guardian.co.uk/world/blog/2010/dec/03/wikileaks-julian-assange-online | title = WikiLeaks cables: Live Q&A with Julian Assange | publisher = The Guardian | date = 3 December 2010 | accessdate = 3 December 2010}}</ref>
 
 
== Политички азил ==