Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 262 бајти ,  пред 3 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
== Политички азил ==
[[Еквадор]] вона 16 август 2012 година го одобрил политичкиот азил на Џулијан Асанж, кој се крие во амбасадата на Еквадор во [[Лондон]] од јуни истата година. Британските власти соопштиле дека без оглед на одлуката, нема да дозволат Асанж да ја напушти земјата, затоа што „се истрајни во намерата да го испорачаат“. Асанж кој ги негира сите обвинувања, тврди дека позади одлуката да биде испорачан се крие намерата [[Шведска]] да го испорачаат на властите во [[САД]]. На [[11 април]], 2019 година Еквадор го укинал азилот за Асанж, а веднаш потоа бил уапсен од полицијатастрана вона Лондонбританската полиција.<ref name="faktor">[https://faktor.mk/asanz---borec-za-vistinata-ili-neprijatel-za-svetskiot-poredok Асанж - борец за вистината или непријател за светскиот поредок]</ref>
 
== Наводи ==