Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Одземени 105 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| опис =
| родено-име = Џулијан Пол Асанж
| роден-дата = {{роден|3|јули|1971}}<ref name="interpol">[http://www.interpol.int/public/data/wanted/notices/data/2010/86/2010_52486.asp Wanted: Assange, Julian Paul. Interpol.int.]</ref><ref name="magnetictimes">{{cite web | url = http://www.magnetictimes.com.au/article-3554.html | date = 7 August 2010 | title = Julian Assange's mother recalls Magnetic | publisher = Magnetic Times|location=Australia}}</ref><ref name="newyorker">{{cite web | url = http://www.newyorker.com/reporting/2010/06/07/100607fa_fact_khatchadourian | date = 7 June 2010 | title = No Secrets | first = Raffi | last = Khatchadourian | publisher = The New Yorker}}</ref>
| роден-дата = {{роден|3|јули|1971}}<ref name="interpol"/><ref name="magnetictimes"/><ref name="newyorker"/>
| роден-место = [[Таунсвил]], [[Австралија]]
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
| родители =
| роднини =
| деца = Даниел Асанж<ref name="crikey">{{cite web | first = Nick | last = Johns-Wickberg | date = 17 September 2010 | title = Daniel Assange: I never thought WikiLeaks would succeed | url = http://www.crikey.com.au/2010/09/17/daniel-assange-i-never-thought-wikileaks-would-succeed/ | work = [[Crikey]]}}</ref>
| деца = Даниел Асанж<ref name="crikey"/>
| lbl1 = Награди
| data1 = [[Index on Censorship#Freedom of Expression Awards|Economist Index on Censorship Award]] (2008)<br />[[Amnesty International UK Media Awards|Amnesty International UK Media Award]] (2009)<br />[[Sam Adams Award]] (2010)
}}
 
'''Џулијан Пол Асанж''' ([[Англиски јазик|англ.]] ''Julian Paul Assange'') ([[Таунсвил]], [[Австралија]], 3 јули 1971) — австралиски [[новинар]] и семрежен активист. Тој е најдобро познат по неговата работа на [[Мрежно место|мрежното место]] [[Викиликс]], чиј портпарол и уредник e. Бил студент по [[физика]] и [[математика]], а се занимавал и со [[програмирање]].<ref name="timesonline"/>{{cite news | title = Profile: Julian Assange, the man behind Wikileaks | url = http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/the_web/article7094231.ece | work = The Sunday Times|location=UK | date = 11 April 2010 | accessdate = 29 June 2010
}}</ref>
 
На 16 години започнал да се занимава со хакерство. Бил уапсен во [[1991]] година за неовластен упад во [[компјутер]]ски систем. На судењето се изјаснил за виновен по сите точки од обвинението. Поради доброто однесување бил осуден на парична казна од 2100 австралиски долари.
Јулијан Асанж во 2006 година го основал мрежното место [[Викиликс]] и го [[Вдомување|вдомувал]] на домашен [[Веб опслужувач|опслужувач]]. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во [[Ирак]] и во [[Авганистан]].
 
На [[30 ноември]] [[2010]] година бил ставен на црвениот список на [[Интерпол]] за лица<ref name="nyt">http://www.nytimes.com/2010/12/02/world/europe/02assange.html?_r=1</ref><ref name="interpol"/> по кои се трага на барањето на [[Шведска]], каде против него започнала, потоа била стопирана, а потоа уште еднаш била започната истрага за наводно силување извршена во текот на летото 2010. На [[7 декември]] Асанж ѝ се предал на [[лондонЛондон|лондонската]]ската полиција, но бил пуштен на слобода со кауција по 10 дена.
 
==Работата на Викиликс==
 
Асанж го основал мрежното место Викиликс во [[2006]] година и е член на неговиот советодавен одбор. Во [[Викиликс]] тој е вклучен во публикувањето на документи за незаконски убиства во [[Кенија]], извештаи за исфрлање на токсичен отпад африканскиот брег, прирачници на црквата на Скиентологија, процедури кои се одвиваат во затворот на [[Гвантанамо]], вклучувајќи и материјални големи банки и др.<ref name="autogenerated1">{{cite web | url = http://www.smh.com.au/opinion/politics/leaks-pour-forth-from-the-wiki-well-of-information-20100408-ruxn.html | title = WikiLeak And Apache Attack In Iraq&nbsp;— Julian Assange | publisher = [[The Sydney Morning Herald]] | date = 2010-04-09 | accessdate = 3 December 2010}}</ref> Тој од почетокот на [[декември]] [[2010]] е во центарот на вниманието на светската јавноста поради објавувањето на тајни документи на Викиликс кои содржат детали за инволвираноста на [[САД]] во војните во Авганистан и Ирак. На [[28 ноември]] [[2010]] година, Викиликс и медиумите кои ја поддржуваат започна да публикуваат тајни дипломатски документи на САД. Според британскиот весник "Гардијан", ова го довело „''Асанж во центарот на интензини медиумски шпекулации и кампања на омраза против него во Америка''“.<ref name="guardian">{{cite web | url = http://www.guardian.co.uk/world/blog/2010/dec/03/wikileaks-julian-assange-online | title = WikiLeaks cables: Live Q&A with Julian Assange | publisher = The Guardian | date = 3 December 2010 | accessdate = 3 December 2010}}</ref>
 
 
== Политички азил ==
Еквадор во 16 август 2012 година го одобрил политичкиот азил на Џулијан Асанж, кој се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон од јуни истата година. Британските власти соопштиле дека без оглед на одлуката, нема да дозволат Асанж да ја напушти земјата, затоа што „се истрајни во намерата да го испорачаат“. Асанж кој ги негира сите обвинувања тврди дека позади одлуката да биде испорачан се крие намерата Шведска да го испорачаат на властите во САД. На 11 април, 2019 година Еквадор го укинал азилот за Асанж, а веднаш потоа бил уапсен од полицијата во Лондон.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Reflist|refs=
 
<ref name="nyt">http://www.nytimes.com/2010/12/02/world/europe/02assange.html?_r=1</ref>
 
<ref name="interpol">[http://www.interpol.int/public/data/wanted/notices/data/2010/86/2010_52486.asp Wanted: Assange, Julian Paul. Interpol.int.]</ref>
 
<ref name="autogenerated1">{{cite web | url = http://www.smh.com.au/opinion/politics/leaks-pour-forth-from-the-wiki-well-of-information-20100408-ruxn.html | title = WikiLeak And Apache Attack In Iraq&nbsp;— Julian Assange | publisher = [[The Sydney Morning Herald]] | date = 2010-04-09 | accessdate = 3 December 2010}}</ref>
 
<ref name="guardian">{{cite web | url = http://www.guardian.co.uk/world/blog/2010/dec/03/wikileaks-julian-assange-online | title = WikiLeaks cables: Live Q&A with Julian Assange | publisher = The Guardian | date = 3 December 2010 | accessdate = 3 December 2010}}</ref>
 
<ref name="crikey">{{cite web | first = Nick | last = Johns-Wickberg | date = 17 September 2010 | title = Daniel Assange: I never thought WikiLeaks would succeed | url = http://www.crikey.com.au/2010/09/17/daniel-assange-i-never-thought-wikileaks-would-succeed/ | work = [[Crikey]]}}</ref>
 
<ref name="magnetictimes">{{cite web | url = http://www.magnetictimes.com.au/article-3554.html | date = 7 August 2010 | title = Julian Assange's mother recalls Magnetic | publisher = Magnetic Times|location=Australia}}</ref>
 
<ref name="newyorker">{{cite web | url = http://www.newyorker.com/reporting/2010/06/07/100607fa_fact_khatchadourian | date = 7 June 2010 | title = No Secrets | first = Raffi | last = Khatchadourian | publisher = The New Yorker}}</ref>
 
<ref name="timesonline">{{cite news | title = Profile: Julian Assange, the man behind Wikileaks | url = http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/the_web/article7094231.ece | work = The Sunday Times|location=UK | date = 11 April 2010 | accessdate = 29 June 2010
}}</ref>
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Асанж}}