Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.067 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
{{актуелност}}
{{Инфокутија за личност
| име = Џулијан Асанж
 
Асанж го основал мрежното место Викиликс во [[2006]] година и е член на неговиот советодавен одбор. Во [[Викиликс]] тој е вклучен во публикувањето на документи за незаконски убиства во [[Кенија]], извештаи за исфрлање на токсичен отпад африканскиот брег, прирачници на црквата на Скиентологија, процедури кои се одвиваат во затворот на [[Гвантанамо]], вклучувајќи и материјални големи банки и др.<ref name="autogenerated1"/> Тој од почетокот на [[декември]] [[2010]] е во центарот на вниманието на светската јавноста поради објавувањето на тајни документи на Викиликс кои содржат детали за инволвираноста на [[САД]] во војните во Авганистан и Ирак. На [[28 ноември]] [[2010]] година, Викиликс и медиумите кои ја поддржуваат започна да публикуваат тајни дипломатски документи на САД. Според британскиот весник "Гардијан", ова го довело „''Асанж во центарот на интензини медиумски шпекулации и кампања на омраза против него во Америка''“.<ref name="guardian"/>
 
== Политички азил ==
Еквадор во 16 август 2012 година го одобрил политичкиот азил на Џулијан Асанж, кој се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон од јуни истата година. Британските власти соопштиле дека без оглед на одлуката, нема да дозволат Асанж да ја напушти земјата, затоа што „се истрајни во намерата да го испорачаат“. Асанж кој ги негира сите обвинувања тврди дека позади одлуката да биде испорачан се крие намерата Шведска да го испорачаат на властите во САД. На 11 април, 2019 година Еквадор го укинал азилот за Асанж, а веднаш потоа бил уапсен од полицијата во Лондон.
 
==Наводи==
}}</ref>
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Асанж}}
{{Нормативна контрола}}