Вацлав Хавел: Разлика помеѓу преработките

Одземен 71 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
[[File: Václav Havel (2008).jpg|thumb|right|Вацлав Хавел (2008)]]
'''Вацлав Хавел''' (роден на {{роден на|5|октомври|1936}} во {{роден во|Прага|}} - {{починал на|18|декември|2011}}<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=89621062&lId=1 Почина поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел], ''МИА'', 18 декември 2011</ref>) беше чешки [[драматург]], [[есеист]], [[дисидент]] и [[политичар]]. Тој служешеслужел како десетти и последен претседател на [[Чехословачка]] (1989-92) и прв претседател на [[Чешка Република|Чешката Република]] (1993-2003). Има напишано над дваесет претстави и бројни документарни дела, преведувани низ целиот свет. Има добиено бројни награди и признанија и е изгласан за еден од стоте врвни светски интелектуалци во глобалната анкета на магазинот Проспект во 2005 г.<ref>{{цитирана веб страница |url= http://www.prospectmagazine.co.uk/prospect-100-intellectuals/ |title= Prospect Intellectuals: The 2005 List |author= |date= |work= |publisher= |accessdate=6 април 2010}}</ref> Тој е еден од основачките потписници на Прашката декларација за европската совест и комунизмот<ref>{{цитирана веб страница |url= http://www.praguedeclaration.org/ |title= Prague Declaration - Declaration Text |author= |date= 3 June 2008 |work= |publisher= |accessdate=28 јануари 2010}}</ref>.
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
 
* Официјален[Официјално веб-сајтмрежно наместо [http://www.vaclavhavel.cz/ Вацлав Хавел]
* [http://www.nybooks.com/authors/207 Václav Havel archive] from ''[[The New York Review of Books]]''
* [http://havel.columbia.edu/biblio_humanrights.html "Havel at Columbia: Bibliography: Human Rights Archive]
[[Категорија:Чешки писатели]]
[[Категорија:Чешки политичари]]
[[Категорија:Живи луѓе]]