Бартолд Хајнрих Брокес: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Barthold Heinrich Brockes.jpg|мини|портрет на Бартолд нацртан од страна на Dominicus van der Smissen]]
'''Бартолд Хајнрих Броке''' ( роден на [[22 септември]] [[1680]] година - починал на [[16 јануари]] [[1747]] година) - германски [[поет]].
== За поетот ==
Бартолд бил роден во [[Хамбург]], [[Германија]]. Се образовал во граматичкото училиште [[Gelehrtenschule des johanneums]] во Хамбург. Исто така учел [[правна наука]] во [[Хале]]. По патувањата во [[Италија]], [[Франција]] и [[Холандија]] одлучил да се врати и да живее во своето родно место. Во [[1720]] година добил значајно место во германската [[влада]]. Помеѓу [[1735]] и [[1741]] година работел како [[функционер]] на висока позиција во едно мало гратче во Германија. Починал во Хамбург.
877

уредувања