Разлика помеѓу преработките на „Лешки“

Додадени 2.083 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Лешки''' е село во [[Општина Кочани]], во околината на градот [[Кочани]].
 
{{Мак-никулец}}
 
== Историja ==
Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во [[Отоманската Империја]].
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Лешки живееле 144 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":02">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_32.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.]</ref>
Во 2002 година во селото живееле 29 жители.
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лешки имало 144 [[Македонци]], патријаршисти.<ref name=":0">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.</ref>
 
Во 2002 година во селото живееле 29 жители, сите [[Македонци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|144<ref name=":02" />
|144<ref name=":0" />
|283
|277
|273
|244
|136
|56
|70
|29
|}
 
=== Родови ===