Разлика помеѓу преработките на „Еган Бернал“

Додадени 6.534 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
| proteams = {{ct|ANS|2016}}<br/>{{ct|SKY|2018}}
| majorwins = '''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Париз-Ница]] ([[Париз-Ница 2019|2019]])
:[[Трка околу Калифорнија]] ([[Трка околу Калифорнија 2018|2018]])
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
{{MedalSilver | Лилехамер-Хафјел 2014|Крос-кантри за јуниори}}
{{MedalBronze | Валнорд 2015|Крос-кантри за јуниори}}
| updated = 307 јуниаприл 20182019
}}
 
=== 2018 ===
 
Бернал го имал својот прв настап за {{ct|SKY|2018}} на [[Тур Даун Андер 2018]] како предводник на екипата,<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-halvorsen-lead-team-sky-at-tour-down-under/|title=Bernal to lead Team sky for the Tour down under|publisher= Cyclingnews.com|date=8 јануари 2018|accessdate=8 јануари 2018}}</ref> каде го освоил пласманот за млад возач и завршил на шестото место во генералниот пласман.
 
Во февруари 2018 година, Бернал го освоил националното хронометарско првенство. пред даПотоа ја обезбедипрославил првата победа со Тим Скај, освојувајќи го генералниот пласман на првото издание на Колумбија Оро и Паз, додека [[Наиро Кинтана]] завршил втор. Бернал ја обезбедил победата со напад на завршното искачување од 20 километри последниот ден пред да заврши втор, Бернал победи и покрај тоа што неговиот сонародник [[Серхио Енао]] бил првично означен како предводник на екипата.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-sky-pull-off-oro-y-paz-heist-to-seal-overall-victory/</ref>|title=Bernal Заand неговатаSky победа,pull Берналoff изјавил:Oro „Оваy еPaz важнаheist победаto одseal многуoverall причини.victory Тоа е една од првите трки со екипата, тоа прва трка на која победив со екипата и бидејќи е во Колумбија|website=Cyclingnews.com|accessdate=5 Тоајули е2018}}</ref> прваЗа трканеговата 2.1 во Колумбија и јас победивпобеда, тоаБернал навистина посебно“.изјавил:
 
{{Quote|„Ова е важна победа од многу причини. Тоа е една од првите трки со екипата, тоа прва трка на која победив со екипата и бидејќи е во Колумбија. Тоа е прва трка 2.1 во Колумбија и јас победив, тоа навистина посебно“|}}
По трката, спортскиот директор на Тим Скај, Николас Портал коментирал за неговиот развој, изјавувајќи: „Ние имаме момци кои се во екипата да победат и некои кои сакаме да ги развиваме. Веројатно во другите екипи може да биде предводник на секоја трка, но ние сакаме да му дадеме можност да работи со најдобрите, да види што може да направи, потоа да биде голем, голем предводник кој ќе знае точно што да очекува“.
 
По трката, спортскиот директор на Тим Скај, Николас Портал коментирал за неговиот развој, изјавувајќи:
Следна трка на Бернал била [[Волта а Каталуња 2018]]. На четвртата етапа, планинска завршница на Ла Молина, Бернал и [[Пјер Латур]] ({{ct|ALM|2018}}) биле единствени возачи кои одговориле кога тројката од {{ct|MOV|2018}}, [[Алехандро Валверде]], [[Наиро Кинтана]] и [[Марк Солер]] започнале групирање во последните седум километри на етапата. Бернал се обидел да го нападне триото и на крајот се оддалечил од Солер, но Кинтана и Валверде работеле заедно и на крајот Валверде го претекнал Бернал за победа на етапата. Бернал паднал на трката додека бил на второто место во генералниот пласман и предводник на пласманот за млад возач, откако [[Хосе Хоакин Рохас]] паднал пред него на спуст.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/bernal-crashes-out-of-volta-a-catalunya/</ref>
 
По трката, спортскиот директор на Тим Скај, Николас Портал коментирал за неговиот развој, изјавувајќи: {{Quote|„Ние имаме момци кои се во екипата да победат и некои кои сакаме да ги развиваме. Веројатно во другите екипи може да биде предводник на секоја трка, но ние сакаме да му дадеме можност да работи со најдобрите, да види што може да направи, потоа да биде голем, голем предводник кој ќе знае точно што да очекува“.}}
 
Следна трка на Бернал била [[Волта а Каталуња 2018]]. На четвртата етапа, планинска завршница на Ла Молина, Бернал и [[Пјер Латур]] ({{ct|ALM|2018}}) биле единствени возачи кои одговориле кога тројката од {{ct|MOV|2018}}, [[Алехандро Валверде]], [[Наиро Кинтана]] и [[Марк Солер]] започнале групирање во последните седум километри на етапата. Бернал се обидел да го нападне триото и на крајот се оддалечил од Солер, но Кинтана и Валверде работеле заедно и на крајот Валверде го претекнал Бернал за победа на етапата. Бернал паднал на трката додека бил на второто место во генералниот пласман и предводник на пласманот за млад возач, откако [[Хосе Хоакин Рохас]] паднал пред него на спуст.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/bernal-crashes-out-of-volta-a-catalunya/|title=Bernal crashes out of Volta a Catalunya |website=Cyclingnews.com|accessdate=5 јули 2018}}</ref> Бернал се здобил со фрактури на падот.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/bernal-diagnosed-with-shoulder-fractures-after-catalunya-crash/|title=Bernal diagnosed with shoulder fractures after Catalunya crash|website=Cyclingnews.com|accessdate=5 јули 2018}}</ref>
 
[[Податотека:Egan Bernal crono California.jpg|мини|Бернал ја носи водечката маичка на [[Трка околу Калифорнија 2018|Трката околу Калифорнија 2018]]]]
 
Следниот месец, Бернал настапил на [[Тур де Романди 2018|Тур де Романди]], повторно како предводник на екипата. Бернал ја освоил третата етапа на трката, која била [[поединечен хронометар]], завршувајќи четири секунди пред крајниот победник на трката [[Примож Роглич]].<ref>{{нмс|url= https://www.cyclingweekly.com/news/racing/team-skys-egan-bernal-blasts-to-victory-in-tour-de-romandie-mountain-time-trial-377870|title=Team Sky’s Egan Bernal blasts to victory ahead of Roglič and Porte in Tour de Romandie mountain time trial|work=Cycling Weekly.com|date=27 април 2018|accessdate=26 јули 2018|author=Робертшо, Хенри}}</ref> Завршил втор на крајот на трката, освојувајќи го пласманот за млад возач. Во мај, Бернал ја освоил најголемата победа дотогаш, кога завршил прв на крајот на [[Трка околу Калифорнија 2018|Трката околу Калифорнија]], завршувајќи над минута пред второпласираниот возач [[Тиџеј ван Гардерен]].<ref>{{нмс|url=https://www.procyclingstats.com/race/tour-of-california/2018|title=2018 Tour of California|work=ProCyclingStats |accessdate=26 јули 2018}}</ref> На втората етапа, Бернал нападнал на искачување два километри пред целта, што му овозможило да ја освои етапата со над дваесет секунди.<ref>{{нмс|url=https://www.cyclingstage.com/tour-of-california-2018/stage-2-results-toc-2018/|title=Tour of California 2018 Stage 2: Egan Bernal climbs to stage win and leader's jersey|work=Cycling-Stage.com|accessdate=26 јули 2018}}</ref> Исто така, го преземал водството на трката, но набрзо го изгубил од Ван Гардерен откако изгубил време на четвртата етапа, хронометар. На шестата етапа, кралската етапа, Бернал нападнал на завршното искачување, оддалечувајќи се од другите возачи. Ја освоил етапата со 1:28 разлика од [[Адам Јејтс (велосипедист)|Адам Јејтс]].<ref>{{нмс|url= http://www.latimes.com/sports/la-sp-tour-of-california-20180518-story.html|title=Egan Bernal wins Stage 6 of the Tour of California|publisher=Associated Press|work=LA Times.com|date=18 мај 2018|accessdate=26 јули 2018}}</ref> Го освоил водството на трката по етапата и успешно го одбранил на последната етапа.
 
Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2018|Тур де Франс]].<ref name="TDF18">{{нмс|url= https://www.procyclingstats.com/race/tour-de-france/2018/startlist|title=2018: 105th Tour de France: Start List|accessdate=5 јули 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref> Бернал возел како помошник за предводниците на екипата [[Крис Фрум]] и [[Герајнт Томас]]. Бил меѓу најмладите учесници на трката, но успеал да ги помине повеќето фаворити на планинските етапи.<ref>{{cite news|last=Бенсон|first=Даниел|title=Savio: Bernal had a wonderful Tour de France|url= http://www.cyclingnews.com/news/savio-bernal-had-a-wonderful-tour-de-france/|access-date=6 август 2018|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|date=4 август 2018}}</ref>
 
=== 2019 ===
 
Бернал ја започнал сезоната 2019 во Колумбија. Возел на националните првенства и домашната трка Колумбија 2.1. Бернал не ја одбранил титулата на Трката околу Колумбија, завршувајќи на четвртото место во генералниот пласман. Бернал патувал до Европа за да вози на [[Париз-Ница 2019|Париз-Ница]], каде импресионирал со накрсните ветрови, поединечниот хронометар и на планинските етапи. Ја освоил трката, со што станала негова најголема победа.<ref>{{нмс |url=https://www.eganbernalnews.com/egan-bernal-results/|title=Egan Bernal all results to date|publisher=eganbernalnews.com|date=30 март 2019 |accessdate=30 март 2019}}</ref>
 
== Достигнувања ==
=== Друмски велосипедизам ===
 
{{palmares start|3}}
;2016
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман Трка Бихор
: 6. Краен пласман [[Тур Даун Андер 2018|Тур Даун Андер]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 10. [[Милано-Торино]]
;2019
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Париз-Ница 2019|Париз-Ница]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 3. Национално хронометарско првенство
: 3. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2019|Волта а Каталуња]]
: 4. Краен пласман [[Трка околу Колумбија]]
{{palmares end}}