Разлика помеѓу преработките на „Робињо“

Додадени 1.375 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox football biography 3
| playername = {{flagicon|Бразил}} Робињо
| image = [[File:Robinho061115-2.jpg|230px]]
| caption =
| fullname = Робсон де Соуза
| dateofbirth = {{роденBirth наdate and age|251984|јануари1|198425|df=y}}
| cityofbirth = [[Сао Висенте]]
| countryofbirth = [[Бразил]]
| currentclubnationality = Без{{flagsport|BRA}} клуб[[Бразил]]
| clubnumbercurrentclub = {{Fb team Istanbul BB}}
| clubnumber = 70
| height = {{height|m=1.72}}
| position = [[напад (фудбал)|напад напаѓач]]
| years1 = 2002–2005
| years2 = 2005–2008
| years3 = 2008–2010
| years4 = 2010
| years5 = 2010–2010–2015
| years6 = 2014–2015
| years7 = 2015
| years8 = 20162016–2017
| years9 = 2018
| years10= 2019-
| clubs1 = {{Fb team Santos}}
| clubs2 = {{Fb team Real Madrid}}
| clubs5 = {{Fb team Milan}}
| clubs6 = →{{Fb team Santos}}
| clubs7 = Гвангжу{{Fb Еверграндеteam Guangzhou Evergrande}}
| clubs8 = Атлетико{{Fb Минеироteam Atletico Mineiro}}
| clubs9 = {{Fb team Sivasspor}}
| clubs10= {{Fb team Istanbul BB}}
| caps1 = 111 | goals1 = 46
| caps2 = 101 | goals2 = 25
| caps6 = 20 | goals6 = 6 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps7 = 10 | goals7 = 3 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps8 = 3060 | goals7goals8 = 12 19<!--LEAGUE ONLY-->
| caps9 = 30 | goals9 = 12<!--LEAGUE ONLY-->
| caps10= 8 | goals10= 2<!--LEAGUE ONLY-->
| nationalyears1 = 2004
| nationalyears2 = 2003–2003–2017
| nationalteam1 = {{flagicon|Бразил}} [[Олимписка фудбалска репрезентација на Бразил|Бразил 23]]
| nationalteam2 = {{flagicon|Бразил}} [[Фудбалска репрезентација на Бразил|Бразил]]
| nationalcaps1 = 8 8 | nationalgoals1 = 3
| nationalcaps2 = 99100 | nationalgoals2 = 28<ref>{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/braz-recintlp.html |title=Brazil – Record International Players |publisher=Rsssf.com |accessdate=3 May 2010}}</ref>
| pcupdate =
| ntupdate =
}}
 
'''Робсон де Соуза''' ([[португалски]]: ''Robson de Souza''), познатроден самона [[25 јануари]] [[1984]] во [[Сао Висенте]]) познат како '''Робињо''') е [[Бразил|бразилски]] [[фудбалер]], кој[[напад во(фудбал)|напаѓач]] моментотна настапува[[ФК заИстанбул екипатаБашакшехир|Истанбул наБашакшехир]] и поранешен [[АтлетикоФудбалска репрезентација на Бразил|репрезентативец на МинеироБразил]].
 
Својата кариера ја започнал во 2002 година во екипата на [[ФК Сантос|Сантос]] од [[Бразил]], кога имал 17 години. Во 2005 година потпишал за [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]], за сума од € 24 милиона. Во тимот на Реал одиграл 101 натпревари и постигнал 25 голови. Во 2008 година потпишал за [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] за сума од € 42,5 млн. евро и плата од £ 160.000 неделно. Во Манчестер останал до 2010 година, кога преминал во редовите на [[ФК Милан|Милан]]. После Милан играл уште и за Сантос (на заем од Милан една сезона), кадеза [[Гвангжу Евергранде]] од Кина, за [[Клуб Атлетико Минеиро|Атлеико Минеиро]] во неговиот роден Бразил, како и денесказа турските клубови [[Сиваспор]] и [[ФК Истанбул Башакшехир|Истанбул Башакшехир]], каде настапува. и денес.
 
За бразилската репрезентација има одиграно точно 100 натпревари и постигнал 28 голови. Својот последен натпревар за ''кариоките'' го одиграл на 25 јануари 2017 против [[Фудбалска репрезентација на Колумбија|Колумбија]].
За Националниот тим на Бразил има одиграно 99 натпревари и има постигнато 28 голови.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Состав на Бразил на Светското првенство 2006}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Робињо}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Робињо}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Сантос]]