Разлика помеѓу преработките на „Измит“

Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Измит''' ({{lang-tr|İzmit}}, {{lang-el|Νικομήδεια}}'', Nicomedia) ''е град во Турција, административен центар на провинцијата Коџаели и на општината КочаелиКоџаели. Лоциран е на заливот на Измит (античкиот залив на Астакус) во моретоМраморното на Мармараморе, околу 100 km (62 mi) источно од [[Истанбул]], наво северозападниот дел на [[Анадолија]]. Центарот на градот има 300,.611 жители според пописот од 2011. Во провинцијата (вклучувајќи ги руралните средини) има околу 1,.459,.772 жители. Nicomedia беше источен и еден од најдобар главен град на Римската Империја помеѓу 286 и 324.
'''Измит''' ({{lang-tr|İzmit}}, {{lang-el|Νικομήδεια}}'', Nicomedia) е град во турција, административен центар на провинцијата Кочаели и
на општината Кочаели. Лоциран е на заливот на Измит (античкиот залив на Астакус) во морето на Мармара, околу 100 km (62 mi) источно од [[Истанбул]], на северозападниот дел на [[Анадолија]]. Центарот на градот има 300,611 жители според пописот од 2011. Во провинцијата (вклучувајќи ги руралните средини) има околу 1,459,772 жители.
Nicomedia беше источен и еден од најдобар главен град на Римската Империја помеѓу 286 и 324.
 
== Географија ==
Геолошката локација на Измит е помеѓу 40°-41° N и 29°-31° E опкружен со заливот на Измит на југ, [[Истанбул]] и моретоМраморното на Мармараморе на запад, Црното море на север и Сакарја на исток.
 
Градот е главно изграден на падините на ридот поради тесната област, додека рамни низини се наоѓаат околу заливот во близина на морето.
88

уредувања