Разлика помеѓу преработките на „Географија на Нов Зеланд“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
'''Морски авторитет:'''
<br />''континентален гребен:''
200 [[наутичкаморска милја|наутичкиморски милји]] (370 км) или до работ на континенталната граница
<br />''ексклузивна економска зона:''
200 наутичкиморски милји (370 км)
<br />''територијално море:''
12 наутичкиморски милји (22 км)
 
'''[[Клима на Нов Зеланд|Клима]]:'''