Разлика помеѓу преработките на „Сакара“

Додадени 35 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
 
== Ран династички период ==
[[Податотека:Saqqara_map.jpg|thumb|десно|594x594пкс|Карта на Сакара]]
Иако најстарите гробови на благородништвото во Сакара датираат од времето на Првата династија, сепак првите кралеви кои таму биле закопани биле од Втората династија, меѓу кои [[Хотепсехемви]] и Нинечер.