Разлика помеѓу преработките на „Црна Гора“

Додадени 42 бајти ,  пред 1 година
(Одбиена последната промена (од 77.29.39.201) и ја поврати преработката 3800298 на Ehrlich91)
{{Main|Економија на Црна Гора}}
[[Податотека:Budva, view from Gospostina.jpg|мини|десно|Еден од главните туристички центри, Будва.]]
Економијата на Црна Гора воглавно е базирана на услугите. Според [[ММФ]], номиналниот БНП на Црна Гора во 2008 бил $4.822 милијарди, додека БНП по глава на жител бил 11.091 долар. Во [[2007]] година било пресметано дека 72.4% од БНП на Црна Гора потпаѓа под секторот на услуги, 17.6% на индустриското производство и земјоделството со 10%. Од индустријата, Црна Гора произведува [[алуминиум]] и [[челик]]. [[Туризам во Црна Гора|Туризмот]] е значајна стопанска гранка во државата. Во [[2007]] околу 1 милион туристи ја посетиле Црна Гора и заработила 480 милиони евра. Официјална валута во Црна Гора е [[евро]]то.
 
== Култура ==