Разлика помеѓу преработките на „Илија Велев“

Додадени 64 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(#1Lib1Ref)
с
 
== Биографија ==
Илија Велев е роден во с. [[Добрејци]], [[Струмичко]] на {{роден на|7|март|1959}} година<ref name="Илија Велев"/>. Завршил [[Филолошки факултет во Скопје]]<ref name="Илија Велев"/>. Доктор по филолошки науки. Работи во [[Институт за македонска литература|Институтот за македонска литература]] во Скопје како редовен професор по предметите Византиска култура, Кирилометодиевистика и културно наследство, но и како научен советник во Одделението за средновековна македонска книжевност.<ref>Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 51.</ref> Во 2006 година беше добитник на наградата Гоце Делчев за книгата „Византиско-македонски книжевни врски„ (Скопје 2005). Член на ДПМ од [[1990]] година. Беше еден од иницијаторите и државен програмски координатор на 2008 - Година на македонскиот јазик, проект на Владата на Република Македонија. Член во два мандата на Сенатот на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје и член на управата. Актуелен член на Интеруниверзитетската конференција на Република Македонија. Престојувал на студиски престои во повеќе универзитетски и научни центри, каде што држел и стручни предавања.
 
== Објавени книги ==
252

уредувања