Разлика помеѓу преработките на „Планина“

Додадени 433 бајти ,  пред 1 година
===Планината како тема во музиката===
* „Планинска свирка“ (''Mountain Jam'') - песна на американската [[блуз]]-група „[[Алман брадерс бенд]]“ (''The Allman Brothers Band'') од 1971 година.<ref>[https://www.discogs.com/sell/item/241129445 DISCOGS, The Allman Brothers Band ‎– The Fillmore Concerts (пристапено на 30.3.2019)]</ref>
* „Ноќ на диско-планината“ (''Night On Disco Mountain'') - песна на американскиот музичар [[Дејвид Шаер]] (''David Shire'') од 1977 година.<ref>[https://www.discogs.com/Various-Saturday-Night-Fever-The-Original-Movie-Sound-Track/master/23443 Discogs, Various ‎– Saturday Night Fever (The Original Movie Sound Track) (пристапено на 31.3.2019)]</ref>
* „Да одиме во планините“ (''Hajdemo u planine'') - песна на југословенската група „[[Бијело дугме]]“ (''Bijelo Dugme'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=CAFE6UZ8DHk YouTube, bijelo dugme-hajdemo u planine (пристапено на 15.1.2017)]</ref>
* „Планини“ (''Mountains'') - песна на американскиот пејач „[[Принс]]“ (''Prince'') од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=1qZi_B7-IHw YouTube, Prince - Mountains (Lyrics) (пристапено на 15.1.2017)]</ref>