Јакоб Беме: Разлика помеѓу преработките

Одземени 16 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Jacob-Böhme.jpg|мини|Јакоб Беме]]
 
'''Јакоб Беме''' е познат германски ([[филозофПолска]] кој е роден на, [[24 април]] [[1575]] година во- [[ПолскаГерманија]], а починал на [[17 ноември]] [[1624]]) година вопознат германски [[Германијафилозоф]]. Се занимавал со чевларство. Беме во делата што ги пишувал многу често ја цитирал [[Библија|Библијата]], ретко цитирал други дела или пак автори. Автобиографските белешки и содржината на неговите дела ни укажуваат на тоа дека имал солидни познавања на астролошките и алхемичарските литературни дела од тој период. Во времето кога изучувал занает тој се запознал со писмените белешки на [[Каспер Швенкфелд]], кој се борел и проповедлал слободно [[христијанство]] и го отфрлал влијанието на црквата. За Беме многумина сметаат дека не бил многу образован, туку дека природата го научила се што знаел во животот. Овој писател и филозоф извршил големо влијание со неговите дела и погледи кон светот не само во Германија, туку и во многу други земји ширум светот како што се [[Англија]], [[Холандија]] и подоцна во [[Соединети Американски Држави|САД]].
 
[[Категорија:Германски фиолозофи]]
'''Јакоб Беме''' е познат германски [[филозоф]] кој е роден на [[24 април]] [[1575]] година во [[Полска]], а починал на [[17 ноември]] [[1624]] година во [[Германија]]. Се занимавал со чевларство. Беме во делата што ги пишувал многу често ја цитирал [[Библија|Библијата]], ретко цитирал други дела или пак автори. Автобиографските белешки и содржината на неговите дела ни укажуваат на тоа дека имал солидни познавања на астролошките и алхемичарските литературни дела од тој период. Во времето кога изучувал занает тој се запознал со писмените белешки на [[Каспер Швенкфелд]], кој се борел и проповедлал слободно [[христијанство]] и го отфрлал влијанието на црквата. За Беме многумина сметаат дека не бил многу образован, туку дека природата го научила се што знаел во животот. Овој писател и филозоф извршил големо влијание со неговите дела и погледи кон светот не само во Германија, туку и во многу други земји ширум светот како што се [[Англија]], [[Холандија]] и подоцна во [[Соединети Американски Држави|САД]].
877

уредувања