Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додаден 351 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
|leader_party =
|leader_title =
|leader_name = [[ХанаРафал Гронкивицз ВалтзТшасковски]]
|area_total_km2 =
|population_total =1 726764 581615
|population_as_of = 20142018
|population_footnotes =
|timezone = CET
}}
 
'''Варшава''' ({{lang-pl|Warszawa}}) — главен град на [[Полска]]. Лоциран е на реката [[Висла]], околу 350 км од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 20142018 год. изнесува 1.726764.581615<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/powierzchnia-i-ludnosc-w-przekroju-terytorialnym-w-2018-roku,7,15.html|title=Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 roku|last=GUS|work=stat.gov.pl|language=pl|accessdate=2019-03-28}}</ref>.
 
== Етимологија ==
|-
|2003 || 1.689.600 ([[31 декември]])
|-
|2014
|1.726.581
|-
|2018
|1.764.615
|}