Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 77.29.189.128) и ја поврати преработката 3742192 на Ehrlich91)
[[Податотека:Фреска на Кирил и Методиј во Јован Бигорски.JPG|300px|right|thumb|Фреска на Светите Браќа во манастирот [[св. Јован Бигорски]], [[дебар]]ско]]
 
Што се однесува до Методиј, постојат мошне оскудни извори, според кои тој се здобил со световно образование и се посветил на државната и воена служба. Бил надарен со христијански добродетелен живот и државнички и воени способности. Подолго време управувал со [[Брегалница|брегалничката]] област и придонесол христијанството длабоко да се всади во македонскатабугарската душа во тој дел на МакедонијаБугариjа. За овој успех бил особено заслужен и неговиот брат Константин.
 
Мисионерската дејност на светите браќа меѓу МакедонцитеБугарите, посебно возобновувањето и применувањето на македонскатабугарската азбука е забележано во житието на [[Свети Наум Охридски|Свети Наум]]. Ова му претходело на преведувањето на светите книги на јазикот на МакедонцитеБугарите од солунско и на мисионерското дело меѓу западните Словени во [[Моравија]].
 
Извесно време пред својата мисионерска дејност, светите браќа се повлекле во манастирот [[Полихрон]] на планината [[Олимп]], каде всушност конечно се подготвиле за своето епохално мисионерско дело. Манастирското осамување го прекинале двапати кога биле испраќани од византиската власт од цариградскиот патријарх во мисии меѓу [[Сарацени]]те и [[Хазари]]те. Овие мисии ги извршиле со голем успех. Во [[Кратко житие|Краткото житие]] на Константин-Кирил, напишано од неговиот ученик [[Климент Охридски]], се кажува дека Кирил открил пред Хазарскиот каган дека не потекнувал од византиски род, ами дедо му бил од хранените људе на туѓ „[[цар]]„, но побегнал во Византија.
 
== Галерија ==
<gallery align="center">
File:Памятник Кириллу и Мефодию.jpg|Споменик во [[Мурманск]], Русија
File:Ciril Metod Ohrid.jpg|Споменик во [[Охрид]], Македонија
Анонимен корисник