Разлика помеѓу преработките на „Масакр во Велес“

Додадени 315 бајти ,  пред 1 година
корекција
(Дополнување на информации + извори)
(корекција)
|caption=''Поглед кон [[Црква „Св. Спас“ - Велес|Свети Спас]] во [[Велес]], каде што жртвите се погребани во масовна гробница позади црквата''
|location= [[Велес]], {{flag|СР Македонија}}
|target= припадници на [[ВМРО]] и [[ММТРО]], како и наводно [[бугарофили]]<ref>[http://www.promacedonia.org/kc/cyrn25.html Църнушанов, Коста, „Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него“, Унив. изд. "Св. Климент Охридски", София, 1992.]</ref>
|target= [[Македонци|Родољубиви Македонци]]
|date= 14 – 15 јануари 1945
|time=