Разлика помеѓу преработките на „Калиште“

Одземени 606 бајти ,  пред 1 година
с
(Одбиена последната промена (од Pollogian) и ја поврати преработката 3785112 на Hristijan Kicho)
 
=== Родови: ===
Како еден од најстарите албански родови во селото се среќава родот ''Реч'' (28 куќи). Потекнуваат од селото Реч, коешто се наоѓа на левата страна на реката [[Црн Дрим|Црни Дрим]] во северна [[Албанија]], а во Македонија дошле кон средината на XIX век.<ref>Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 год., 11 стр.</ref>
 
== Општествени институции ==
 
4

уредувања