Разлика помеѓу преработките на „Драгобраште“

Додадени 1.308 бајти ,  пред 2 години
}}
 
'''Драгобраште''' е [[село]] одво разбиен[[Општина типВиница]], коево еоколината сместенона во Општинаградот [[Виница]].
 
== Географиja и местоположба ==
Од градот Виница е одалечено 10 километри и се наоѓа на патниот правец за [[Делчево]] и [[Берово]], во северо источниот дел на општината, на надморска височина од 550 метри. СоставеноСелото е од разбиен тип, составено е од повеќе маала: [[Чукарлии]], [[Мирмарци]], [[Брбољковци]], [[Софинци]], [[Криворамци]], [[Капетанци]] и други.<ref>[http://www.opstinavinica.gov.mk/| Општина Виница - Онлајн прашања]</ref>
 
== Историja ==
== Демографија ==
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Драгобраште живееле 700 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 226.</ref>
Во [[1900]] г. според бугаринот К’нчев селото имало 700 жители христијани (според него Бугари)<ref>Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 226.</ref>. Во други бугарски извори од [[1905]]г. селото имало 488 жители.<ref>Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 132-133</ref> Во [[1971]] населението броело 722 жители, а во [[1981]] е намалено на 623 жители. Трендот на намалување е забележен и во [[1991]] кога селото имало 490 жители.<ref>[http://www.stat.gov.mk| Државен завод за статистика]</ref>
 
Според последниот попис од [[2002]], селото имало 392 жители Македонци.<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaXI.pdf| Државен завод за статистика]</ref> Намалувањето на населението почнало в периодот на осумдесетите години, кога почнала индустијализацијата во Македонија, кога населението се изселувало во градовите. Подоцна во деведесетите години, поради слабата економска состојба во државата, населението се изселувало во западна Европа.<ref>[http://www.opstinavinica.gov.mk/| Општина Виница Он лине одговори]</ref>
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Драгобраште имало 488 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 132-133</ref>
 
Според пописот од 2002 година, во селото Драгобраште живеат 392 жители, сите [[Македонци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|700<ref name=":0" />
|488<ref name=":1" />
|570
|699
|686
|722
|619
|488
|469
|392
|}
СпоредВо последниот[[1971]] пописнаселението одброело 722 жители, а во [[20021981]], е намалено на 623 жители. Трендот на намалување е забележен и во [[1991]] кога селото имало 392490 жители Македонци.<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaXI.pdf| Државен завод за статистика]</ref> Намалувањето на населението почнало в периодот на осумдесетите години, кога почнала индустијализацијата во Македонија, кога населението се изселувало во градовите. Подоцна во деведесетите години, поради слабата економска состојба во државата, населението се изселувалоиселувало во западна[[Западна Европа]].<ref>[http://www.opstinavinica.gov.mk/| Општина Виница Он лине одговори]</ref>
 
=== Родови ===