Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Одземени 120 бајти ,  пред 1 година
Кога Европска Унија стана географски значајно подрачје?!
(Кога Европска Унија стана географски значајно подрачје?!)
}}
 
'''Дунав''' (гер. Donau, слов. Dunaj, унг. Duna, ром. Dunărea, хрв. Dunav, ср. Дунав, укр. Дунай) e најдолгатавтора река вонајдолга [[Европска Унија|Европската Унијарека]] и втора најдолгаво [[Европа|европска]] [[река]] (послепо [[Волга]]).
 
Таа е единствената голема река во Европа, која тече во насока од запад на исток. Извира од планината [[Шварцвалд]] (со надморска височина на изворите 1078 метра) во Германија, кадешто две помали реки, Бригах и Брег, се сливаат во селото Донавешинген и оттаму реката се нарекува Дунав. Од тоа место таа тече на југоисток во продолжение на 2859 км, вливајќи се преку делта (која се граничи со Украина) во [[Црно Море]] на романска територија.