Разлика помеѓу преработките на „Лојане“

Додадени 1.648 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лојане''' е село во [[Општина Липково]], во околината на градот [[Куманово]].
 
{{Мак-никулец}}
| име=Лојане
| општина=[[Општина Липково]]
| популација=26822.682
| поштенски број=
| надморска височина=382
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа Жеглигово, оддалечено 17 километри северно од [[Куманово]].
 
== Историja ==
Во XIX век селото е дел од Кумановската каза во [[Отоманската Империја]].
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Лојане живееле 440 жители, сите [[Албанци]].<ref name=":02">Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 217.</ref>
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.682 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонијапописот од 2002 година, селотово имаЛојане живеат 2.682 жители., Следуваод табелакои на2.668 националната[[Албанци]], структура3 на[[Бошњаци]] населениетои 11 останати.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
 
| '''Националност'''
На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
| '''Вкупно'''
{| class="wikitable"
|-
!Година
| [[Македонци]]
!1900
| 0
!1929
|-
!1948
| [[Турци]]
!1953
| 0
!1961
|-
!1971
| [[Роми]]
!1981
| 0
!1994
|-
!2002
| [[Албанци]]
| 2 668
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 0
|-
| [[Бошњаци]]
| 3
|-
| Други
| 11
|-
|'''Население'''
|440<ref name=":02" />
|943<ref name=":1">Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“, София, 1929, стр. 24.</ref>
|1.339
|1.590
|1.654
|1.843
|2.234
|2.274
|2.682
|}
 
== Општествени институции ==