Разлика помеѓу преработките на „Смилковци“

Додадени 539 бајти ,  пред 1 година
 
{{Мак-никулец}}
 
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа Црногорија, во јужното подножје на планината [[Скопска Црна Гора]], оддалечено 11 километри североисточно од [[Скопје]].
 
== Историja ==
 
== Демографија ==
Според последниот попис на населението на Македонијапописот од 2002 година, селото Смиљковци има 345 жители., Следуваод табелакои на339 националната[[Македонци]] структураи на6 населението[[Срби]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: <ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
{| class="wikitable"
| '''Националност'''
!Година
| '''Вкупно'''
!1948
|-
!1953
| [[Македонци]]
!1961
| 339
!1971
|-
!1981
| [[Турци]]
!1991
| 0
!1994
|-
!2002
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 6
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 0
|-
|'''Население'''
|184
|194
|143
|128
|87
|14
|14
|10
|}
 
== Општествени институции ==
[[Податотека:Црквата Света Недела (С. Смилковци) 2.jpg|мини|десно|Црквата „Св. Недела“ во Смилковци]]