Разлика помеѓу преработките на „Круша (планина)“

Додадени 655 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија Планина
| name = Круша
| other_name = ''{{јаз|el|Κρούσσια όρη}}''
| photo = General view of Dolni Poroy.jpg
| photo_caption = Поглед на Круша
| elevation_m = 1179
| elevation_ref =
| prominence_m =
| prominence_ref =
| map = Грција
| map_caption =
| label_position = right
| location = [[Егејска Македонија]], [[Грција]]
| range = [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]]
| lat_d = | lat_m = | lat_s = | lat_NS = N
| long_d = | long_m = | long_s = | long_EW = E
| coordinates_ref =
}}
 
'''Круша Планина''', или ''Круша'' (на [[грчки]]: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисоро) е ниска планина во [[Грција]], во областа [[Егејска Македонија]] <ref>[http://www.airphotos.gr/photo/383.jpg]</ref>.
Планината е разположена во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минува границата меѓу општината [[Кукуш]] (на запад), општината [[Синтика]] (на североисток) и општината [[Долна Џумаја]] на исток. Највисокиот врв на Круша е 8601179 метра.
 
== Наводи ==
132

уредувања