Леополд Стоковски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 48 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[File:Leopold Stokowski LOC 26447u.jpg|thumb|200px|Фотогарафија на Леополд Стоковски]]
'''[[Леополд Антони Стоковски]]''', {{lang-pl|Leopold Anthony Stokowski}} ({{роден во|Лондон}}, {{роден на|18|април|1882}} - {{починал во|Хемшајр}}, {{починал на|14|септември|1977}}) — британски диригент од полско потекло, пропагатор на современата музика, еден од најпознатите диригенти во светот.
 
{{Никулец за биографија}}