Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

→‎Музика: додадена содржина
с (Отстрането уредувањето на 89.205.75.150 (разговор), вратено на последната верзија на Инокентиј)
Ознака: Отповикување
(→‎Музика: додадена содржина)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Велика Британија е позната по светски познатите симфониски оркестри и хорови, како што се Би Би Си Симфонискиот оркестар и Лондонскиот Симфониски Хор.
 
Истакнати британски поп изведувачи кои имаат влијание врз популарната светска музика во изминативе 50 години се Битлси,Уан Дирекшн, Квиин, Клиф Ричард, Елтон Џон, Лед Цепелин, Пинк Флојд и Ролинг Стоунс и секој од нив има продажбата од 200 милиони албуми.
 
==Британија како тема во уметноста и во популарната култура==
Анонимен корисник