Разлика помеѓу преработките на „Аматовско Езеро“

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Аматовското Езеро''' или '''Аматовско Блато''' ({{lang-el|Λίμνη Αματόβου}}) — мало [[езеро]] во [[Егејска Македонија]], [[Грција]] <ref>[http://www.panoramio.com/photo/32830703 Слика од езерото]</ref>. Се наоѓа на територијата на денешната општината [[Пајонија (општина)|Пајонија]] (Костурскокукушко) на левиот брег на реката [[Вардар]]. Езерото речиси наполно пресушило во периодот меѓу [[1928]] и [[1932]] година.
 
== Наводи ==
88

уредувања