Разлика помеѓу преработките на „Салцбург (покраина)“

Додадени 2.833 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox settlement
<!-- See Template:Infobox settlement for additional fields and descriptions -->
| official_name = Салцбург
| native_name = Salzburg
| native_name_lang = de
| settlement_type = [[сојузни покраини во Австрија|сојузнја покраина]]
| image_flag = Flag of Salzburg.svg
| flag_size = 120px
| image_shield = Salzburg Wappen.svg
| shield_size = 60px
| image_map = Salzburg in Austria.svg
| subdivision_type = Земја
| subdivision_name = {{AUT}}
| seat_type = Главен град
| seat = [[Салцбург]]
| leader_party = [[Австриска народна партија|ÖVP]]
| leader_title = Управник
| leader_name = Вилфрид Хазлауер
| leader_title1 = Заменици-управници
| leader_name1 = {{ubl|Астрид Реслер (Зелени)|Кристијан Штекл (ÖVP)}}
| area_total_km2 = 7156.03
| population_total = 531800
| population_as_of =
| population_footnotes =
| population_density_km2 = auto
| timezone1 = [[средноевропско време|CET]]
| utc_offset1 = +1
| timezone1_DST = [[средноевропско летно време|CEST]]
| utc_offset1_DST = +2
| iso_code = AT-5
| blank_name_sec1 = [[Индекс на човековиот развој|ИЧР]] (2017)
| blank_info_sec1 = 0.928<ref name="GlobalDataLab">{{нмс|url=https://hdi.globaldatalab.org/areadata/shdi/|title=Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab|website=hdi.globaldatalab.org|language=en|access-date=2018-09-13}}</ref><br/>{{color|green|very high}} · [[List of Austrian states by Human Development Index|2nd]]
| blank1_name_sec1 =
| blank1_info_sec1 =
| blank_name_sec2 = [[NUTS]]-подрачје
| blank_info_sec2 = AT3
| blank1_name_sec2 = [[Сојузен совет на Австрија|Гласови]]
| blank1_info_sec2 = 4 (од 62)
| website = [http://www.salzburg.gv.at/ salzburg.gv.at]
| footnotes =
}}
'''Салцбург''' (правилно: ''Залцбург'', {{lang-de|Salzburg}}) — една од деветте [[сојузни покраини во Австрија]] која се наоѓа во средишниот дел на [[држава]]та. Зафаќа површина од 7.154 квадратни километри и тука живеат над 530.000 жители. [[Главен град]] е истоимениот [[Салцбург]].
 
==Положба==
 
Салцбург се наоѓа во Средна Австрија и се граничи со:
*на [[северозапад]]: [[Германија]]
 
==Географија==
 
Со површина од 7.154 квадратни километри, Салцбург е шеста по големина покраина во Австрија. Според [[рељеф]]от, ова е [[планина|планинско место]] во срцето на [[Алпи]]те. Само крајниот северен дел е претежно [[низина|низински]] со надморска височина под 500 метри. Поради високата надморска висина, [[клима]]та е претежно [[континентална клима|континентална]], само во највисокиот дел има [[планинска клима]]. Во средниот дел на покраината течи [[река]]та [[Залцах]], додека пак во источниот дел [[извор|извираат]] реките [[Мура]] и [[Енса]]. Покрај овие водотеци има и многу [[ледничко езеро|леднички езера]].
 
== Поврзано ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{рвр|Salzburg (state)}}
* [http://www.salzburg.gv.at/ Покраински портал на Салцбург]
* [http://www.salzburgerland.com Покраинско туристичко биро на Салцбург]
* [http://www.visit-salzburg.net/surroundings/salzburg-province.htm Туристички водич по сите општини во покраината Салцбург]
 
{{Нормативна контрола}}