Салцбург (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
сНема опис на уредувањето
'''Салцбург''' ([[германски јазик{{lang-de|гер.]] Salzburg}}) е една од деветте [[сојузни покраини во [[Република Австрија]] која се наоѓа во средишниот дел на [[држава]]та. Зафаќа површина од 7.154 квадратни километри и тука живеат над 530.000 жители. [[Главен град]] е истоимениот [[Салцбург]].
 
=Положба=
=Географија=
 
Со површина од 7.154 квадратни километри, Салцбург е шеста по големина покраина во Австрија. Според [[рељеф]]от, ова е [[планина|планинско место]] во срцето на [[Алпи]]те. Само крајниот северен дел е претежно [[низина|низински]] со надморска височина под 500 метри. Поради високата надморска висина, [[клима]]та е претежно [[континентална клима|континентална]], само во највисокиот дел има [[планинска клима]]. Во средниот дел на покраината течи [[река]]та [[СалцахЗалцах]], додека пак во источниот дел [[извор|извираат]] реките [[Мура]] и [[Енса]]. Покрај овие водотеци има и многу [[ледничко езеро|леднички езера]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Административна поделба на Австрија]]
[[Категорија:Сојузни покраини во Австрија]]