Разлика помеѓу преработките на „Претседател на Македонија“

Одбиени последните 2 промени (од Maleizmene97) и ја поврати преработката 3821081 на 77.29.182.198
(Устав Северне Македоније)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 2 промени (од Maleizmene97) и ја поврати преработката 3821081 на 77.29.182.198)
{{Инфокутија Политичка функција
|post = Претседател
|body = <br /> Република Северна Македонија
|insignia =Coat_of_arms_of_the_President_of_Macedonia.svg
|insigniasize = 100px
{{Политика на Република Македонија}}
 
'''Претседател на Република Северна Македонија''' — [[шеф на држава]]та и [[врховен командант]] на [[АРМ|воените сили]] на [[Македонија]]. Институцијата ''претседател на Северна Македонија'' е воведена по прогласувањето на независноста на државата на [[8 септември]] [[1991]] година. Првиот претседател на Македонија бил [[Киро Глигоров]], најстариот претседател во светот сè до завршувањето на неговиот мандат во [[1999]] г. Овластувањата на Претседателот на Македонија главно се церемонијални. Претседателот на Македонија мора да биде државјанин на истата, да е на возраст од барем 40 години и да живеел во Македонија најмалку 10 години во последните 15 години.<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=61207287&lId=2&pmId=501 Macedonian Information Agency] {{en}}</ref>
 
== Права и должности ==