Разлика помеѓу преработките на „Скеча“

Додадени 22 бајти ,  пред 2 години
с
(Создадена страница со: {{Infobox Greek Dimos |name = Ксанти |name_local = Ξάνθη |periph = [[|Источна Македонија и Тракија]] |prefec = ...)
 
 
== Географија ==
Ксанти се наоѓа во средишниот дел на грчка Тракија каде што приморската рамнина преминува во брда на север. Северно од градот се наоѓаат планините [[КоулаКула (Родопи)|Кула]], дел од планинскиот ланец [[Родопи]]. Помеѓу Ксанти и [[Егејско Море|Егејското Море]], кои се оддалечени 20 km, има рамница. Климата во градот е средоземна, со топли лета и ладни зими.
 
== Етимологија ==