Разлика помеѓу преработките на „Кожани“

Додадени 775 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 79.125.177.227 (разговор), вратено на последната верзија на Retrohead)
Ознака: Отповикување
}}
 
'''Кожани''' ([[грчки]]: ''Κοζάνη, Козани'') е град во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]]. Кожани се наоѓа во западниот дел на Егејска Македонија и е главен и најголем град на регионот [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
== Етимологија ==
Општоприфатено мислење е дека името на градот потекнува од селото ''Kósdiani (Косдиани)'' во [[Епир (област)|Епир]], од каде што потекнуваат доселениците од 1392 година. Првото име на Кожани било ''Kózdiani (Коздиани)'', па ''Kóziani (Козиани)'', по што го добил денешното име.
 
== Историja ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
88

уредувања