Дела на светите апостоли: Разлика помеѓу преработките

с
сеуште -> сѐ уште
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
с (сеуште -> сѐ уште)
== Автор и име ==
 
Денеска сеуштесѐ уште се дебатира околу тоа дали Лука бил авторот на оваа книга која се наоѓа во Новиот Завет. Отците на раната црква споменуваат дека Лука бил лекар, дека делувал во [[Антиохија]] и дека бил голем приврзаник на [[апостол Павле]]. Се смета дека авторот на евангелието по Лука е истиот кој ги напишал и делата на апостолите. Меѓутоа не постои консензус, па според [[Рејмонд Браун]], сегашното мислење околу авторството на Лука е еднакво поделено меѓу истражувачите.
 
Името на насловот Дела на апостолите не бил оригинален. За прв пати ова име било употребено од страна на [[Иринеј Лионски]] во доцниот [[2 век]]. Некои сугерираат дека насловот бил ''Делата на Исус'' или ''Делата на Светиот Дух'', бидејќи во глава 1:1 се започнува со самиот Исус и продолжува околу она што Исус започнал и какво е неговото учење.
412

уредувања