Разлика помеѓу преработките на „Никола Парапунов“

Додадени 449 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 89.215.106.213 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
'''Никола Парапунов''' ([[Разлог]], {{роден на|1|јули|1909}} - [[Бараково]], Горноџумајско, {{починал на|9|декември|1943}}) — македонски комунист од [[Пиринска Македонија]].
 
Роден е во семејство на шивачки работник. Во [[1924]] година, по завршувањето на трети клас во месната седмолетка, продолжува да се школува во среднотехничкотосредното техничкото училиште во [[Софија]], градежна насока. Потоа работи во родниот град и активно соработува со тогашната Внатрешна Македонска Револуционерна Организација.
 
Во [[1931]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|Бугарската комунистичка партија]], а на почетокот на [[1932]] е член на окружното раководство на БКП во [[Петрич]]. Поради своето делување како комунист е уапсен и од [[1933]] до [[1941]] година е во затвор.
 
По излегувањето од затвор, преминува во илегала и на [[26 јули]] [[1941]] година ја формира разлошката чета, првата вооружена партизанска формација во [[Бугарија]]. Пиринска Македонија како дел од [[Царство Бугарија|Царството Бугарија]], најрано ќе го крене својот глас за ослободување и обединување со останатите делови на [[Македонија]]. На територијата на Пиринска Македонија уште во [[1941]] година ќе се оформат партизански одреди под водството на македонскиот комунист од овој крај Никола Парапунов, а токму во Пиринска Македонија ќе се одигра и првата вооружена борба против бугарската војска и воопшто првата вооружена битка против фашистичките окупациски војски на Балканот <ref>Историја„Историја на македонскиот народнарод“, книга трета, издава нип Нова Македонија - заедница за издавачка дејност, книги, периодика и публицистика - Скопје, Скопје, 1969 година</ref>.
 
На почетокот од 1943 година станува член на ЦК на БКП, но на крајот од истата година загинува кај месноста Сува Чешма, во близина на селото Бараково, Горноџумајско, во борба против бугарска полициска заседа.
 
== ИзвориНаводи ==
{{наводи}}
 
== Види исто така ==
== Поврзано ==
* [[s:Имала мајка едно ми чедо|„Имала мајка едно ми чедо“]], песна посветена на Никола Парапунов
* [[ОУ "Никола Парапунов" - Драгобраште|ОУ "Никола Парапунов"]], основно училиште што го носи неговото име во село [[Драгобраште]], [[Општина Виница]]
* [[Историја на Пиринскиот дел на Македонија (1913 - 2005)]]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Парапунов, Никола}}
[[Категорија:Дејци на БКП]]
[[Категорија:Македонски комунисти]]
[[Категорија:Партизани]]
[[Категорија:Дејци на БКП]]
6.103

уредувања